ShimSham - warszawski swing | Szkoła tańca

Trwa rejestracja na wakacyjne zajęcia grupy LH1F!
Zapisz się na zajęcia

Grafik

GRUPA wakacyjna LH1F
Wtorki 19:00-20:15
Zespół Szkół Poligraficznych im. marsz. J. Piłsudskiego przy ul. Stawki 14

Lokalizacje

Nasze zajęcia odbywają się w:

 1. Ośrodek Kultury Ochoty, Pawilon – ul. Grójecka 75,
 2. Ośrodek Kultury Ochoty, sala nr 24– ul. Grójecka 75,
 3. Ośrodek Kultury Ochoty, ul. Radomska 13/21, wejście C
 4. Praga – Kowelska 1, LXXVI LO im. Marsz. Józefa Piłsudskiego, Sala gimnastyczna na półpiętrze

Zajęcia

W szkole ShimSham zajęcia oznaczane są symbolami składającymi się z liter oraz cyfr. I tak:

 • LH to zajęcia Lindy Hop
 • SJ to zajęcia Solo Jazzu
 • B to zajęcia Balboa
 • RNR to zajęcia Rock’n’Rolla lat 50.
 • WCS to zajęcia West Coast Swinga

Z kolei cyfry od 1 do 4, które znajdziecie przy skrótach literowych oznaczają poziom danej grupy – podobnie jak klasy w szkole – im wyższa cyfra, tym wyższy poziom. Z uwagi na fakt, że grup na danym poziomie bywa więcej niż jedna dodajemy do nich litery „A, B, C” itd., które (ponownie idąc tropem szkolnym) służą jedynie ich rozróżnieniu pod względem dnia, godziny a później i składu osobowego.

Na przykład: grupy LH1 A i LH1 C to grupy na poziomie początkującym, przeznaczone dla osób zaczynających naukę, realizujące ten sam program; różnią się jedynie umiejscowieniem w grafiku i składem instruktorskim.

Opis poziomów dla niepewnych swojej decyzji

Grupy na poziomie „1” są grupami dla osób początkujących, które dopiero rozpoczynają przygodę z danym tańcem. Jeżeli nigdy wcześniej nic nie tańczyłaś/eś – to grupa dla Ciebie! Jeżeli tańczyłaś/eś wcześniej „coś” spoza kręgu tańców swingowych – to grupa dla Ciebie! Jeżeli wcześniej tańczyłaś/eś „jakieś tańce swingowe”, ale nie ten konkretnie – to grupa dla Ciebie!

Grupy na poziomie „2” są grupami przeznaczonymi dla osób, które uczestniczyły w zajęciach na poziomie „1” w poprzednim sezonie. W praktyce oznacza to około 9 – 10 miesięcy czynnego udziału w kursie na poziomie podstawowym.

Grupy na poziomie „3” (dotyczy Lindy Hop) są przeznaczone dla osób, które w poprzednim sezonie uczestniczyły w zajęciach na poziomie „2”. W praktyce oznacza to swobodne posługiwanie się wszystkimi podstawowymi rytmikami (groove walk, step, triple step), umiejętność tańca do zróżnicowanego tempa, znajomość i swoboda w wykonywaniu podstawowych wariacji swing-outowych oraz przejść charlestonowych.

Grupa na poziomie „4” (dotyczy Lindy Hop) jest przeznaczona dla osób, które przeszły przez wszystkie poprzednie kursy. Uczestnicy tych zajęć, to osoby, które tańczą Lindy Hop minimum 3 – 4 lata, poza zajęciami regularnymi biorą udział w warsztatach i potańcówkach. Zajęcia na najwyższym poziomie to nie tylko nowe przejścia, wariacje rytmiczne czy ozdobniki. To również powrót do podstaw, odkrywanie nowych sposobów na zatańczenie już znanych elementów i doskonalenie technik komunikacji w parze.

Taniec

Lindy Hop

Lindy Hop to jeden z rodziny tańców swingowych, którego początki szacuje się na lata 20. i 30. XX wieku. Powstał w kręgach afroamerykańskich, w nowojorskim Harlemie i jest ściśle powiązany z Charlestonem, Jitterbugiem, Balboa czy tzw. Vintage Jazzem. Jego główną zaletą jest socjalny charakter, co oznacza, że Lindy Hop tańczony jest przede wszystkim na potańcówkach, nie jako taniec turniejowy. Wykreowany przez ludzi spracowanych, a przy tym kochających jazz i muzykę swingową. Wykorzystuje naturalne ruchy ludzkiego ciała tak, by taniec nie był nadto wyczerpujący i wymagający niezwykłej sprawności, a jednocześnie dawał dużo zadowolenia i radości.

Podkreślając socjalny charakter tańca na zajęciach praktykujemy zmiany w parach.

Balboa

W latach 20. i 30. na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych jazzmeni grali szybko, a chętnych do tańca było wielu. Sale balowe pękały w szwach, a tancerze przebierali nogami od zmierzchu do świtu. Nie ma tempa zawrotnego – jest tempo do Balboa. Nie ma za mało miejsca na parkiecie – jest miejsce na Balboa.

Jeżeli chcesz poznać nowe połączenia, zgłębiać tajniki subtelności prowadzenia i podążania lub po prostu poszerzyć swoje horyzonty taneczne – to jest taniec dla ciebie.

Podkreślając socjalny charakter tańca na zajęciach praktykujemy zmiany w parach

Solo Jazz

Taniec solo do muzyki jazzowej jest podstawą ruchu w tańcach swingowych. Odjęcie aspektu socjalnego i połączenia z partnerem pomaga zapanować nad własnymi ruchami, ich płynnością i dokładnością. Solo wyzwala w tancerzach radość i pozwala skupić się na rytmice i muzykalności w tańcu.

West Coast Swing

West Coast Swing to taniec w parach, który powstał w USA. Jego historia sięga lat pięćdziesiątych XX-tego wieku. Wywodzi się on z Lindy Hopa, jego korzenie sięgają swinga, jazzu i bluesa. WCS to ciągle rozwijający się styl, który może być tańczony do większości muzyki słyszanej w radiu. Taniec ten to oparta na kilku podstawowych krokach i dużym polu do improwizacji w rytmie muzyki rozmowa pomiędzy partnerami.

Rock'n'Roll

Rock and roll powstał w USA w połowie lat pięćdziesiątych XX wieku, a jego prekursorami byli Elvis Presley, Bo Diddley, Ritchie Valens, Chuck Berry, Little Richard, Jerry Lee Lewis, Carl Perkins, Buddy Holly i Eddie Cochran.

Gdy pojawił się w połowie lat 50 w USA, wywołał oburzenie wśród dorosłych, ale wśród ich dzieci zapanowała moda na Rock’n’Roll. Starsze pokolenie uznało tę muzykę za diabelską – nie puszczano jej w radiu, nie pojawiała się na szkolnych potańcówkach. Kołysanie biodrami, podrzucanie partnerki, owijanie jej wokół tułowia uznano za niezgodne z panującymi obyczajami.

Trickeration

Trickeration to pełna wyzwań rytmicznych choreografia Solo Jazz. Została stworzona przez Normę Miller – królową swingu na przełomie lat 30. i 40. na bazie układów Chorus Lines, czyli grup choreograficznych działających przy Apollo Theater. Tancerki co tydzień tworzyły pokaz do utworu granego przez nowy zespół. Kiedy Chorus Lines zostały rozwiązane Norma nie chciała, by ich dorobek został zapomniany i stworzyła choreografię Trickeration bazując na licznych jazzowych układach, które poznała wcześniej.
W kolejnych latach Trickeration stało się układem używanym podczas przesłuchań do jej tanecznej trupy, a także bazą kolejnych pokazów.
Jak sama nazwa podpowiada, choreografia ta jest pełna podchwytliwych fragmentów. Poznanie jej pomaga zrozumieć muzykę i ruch.

Zapisz się na zajęcia

Aktualnie trwają zapisy do grupy wakacyjnej LH1F!
Aby zarejestrować się na zajęcia, kliknij w przycisk znajdujący się obok. Pamiętaj – lista oczekujących Pań jest zazwyczaj długa, rejestrując się w parze masz większe szanse na akceptację zgłoszenia.

Kliknij w odnośnik, aby zobaczyć regulamin rejestracji i zajęć.

Płatności

W sezonie 2018/2019 wprowadzamy system płatności trymestralnych. Obowiązywać będzie jedna opłata za 3 miesiące zajęć.

Możliwe systemy płatności:

 1. 300zł płatne za cały trymestr z góry.
 2. 200zł płatne przed rozpoczęciem i 150zł po pierwszym miesiącu.
 3. Jeżeli potrzebujesz indywidualnego rozliczenia skontaktuj się z nami – będziemy decydować na bieżąco.

Drugie i kolejne zajęcia kosztują 50%. W przypadku zajęć na Ochocie i na Pradze 100% płatności obowiązuje na zajęcia na Ochocie, a kurs za 50% odbywa się na Pradze.