ShimSham - warszawski swing | Szkoła tańca
back

Nowe grupy dla początkujących

Z nowym sezonem ruszamy z nowymi grupami dla początkujących. Dziś mam dla was więcej szczegółów.

Grupy początkujące Lindy Hop

Lindy Hop w parach
Lindy Hop w parach

Lindy Hop to jeden z rodziny tańców swingowych, którego początki szacuje się na lata 20 XX wieku. Powstał w kręgach afroamerykańskich, w nowojorskim Harlemie i jest ściśle powiązany z Charlestonem, Jitterbug’iem, Balboa czy tzw. vintage Jazzem. Jego główną zaletą jest „socjalny” charakter, co oznacza, że Lindy Hop tańczony jest przede wszystkim na potańcówkach, nie zaś wyłącznie jako taniec turniejowy. Z biegiem lat Lindy Hop rozwijał się, pozyskując nowe, elementy z innych tańców swingowych jak np: charleston. W chwili obecnej „pozycją obowiązkową” jest jeden z kroków podstawowy – swingout – oraz jego różne wariacje. Inne kroki są mniej skomplikowane. I tak groove walk przypomina rytmiczne chodzenie po chodniku a triple step popularne „lajkoniki”.

Lindy hop można tańczyć energicznie i szybko a także wolno i płynnie – przeboje Franka Sinatry czy Louisa Armstronga świetnie się do tego celu nadadzą. Jest to więc taniec, w którym odnajdzie się i młody i dojrzały tancerz.

Wszystkie grupy początkujące mają w swojej nazwie cyferkę 0.

LH 01

Termin: poniedziałki poczynając od 5go października
Czas: 18:30
Miejsce: OKO Pawilon, Grójecka 75

LH 02

Termin: wtorki poczynając od 6go października
Czas: 18:30
Miejsce: OKO Pawilon, Grójecka 75

LH 03

Termin: środy poczynając od 9go września
Czas: 20:00
Miejsce: Zespół Szkół Specjalnych (ZSS) nr. 63, ul. Elektoralna 12/14, Warszawa (wejście od Orlej, sala na 1 piętrze) (koniecznie zobacz mapkę)

Grupa początkująca Authentic Jazz / Charleston Solo

Authentic Jazz (Fot. zrobione na Dragon Swing)
Authentic Jazz (Fot. zrobione na Dragon Swing)

Authentic Jazz to termin ukuty w latach 50tych do określenia wszystkich tańców mających korzenie w jazzie tradycyjnym. Do jednego worka wrzucono tu i pojedyncze kroki jak, całe choreografie czy też rodzaje tańca. W ten sposób gdy ktoś mówi o authentic jazz to może mieć na myśli krok „Shorty George”, choreografię Jitterbug Stroll lub Shim Sham albo taniec Cakewalk. Obecnie wszystkie te elementy tancerze wykorzystują tańcząc solo i ozdabiając nimi taniec w parze. Ten taniec solo zyskał na znaczeniu po słynnym wystąpieniu Josephine Baker w 1925 na rewii w Paryżu. Jej charleston, wykonany w słynnej „bananowej kreacji” podbił serca widowni.

W brew podobieństwom nazwy Authentic Jazz i Modern Jazz to dwa zupełnie odrębne rodzaje tańca gdzie tylko ten pierwszy jest osadzony w klimatach jazzu tradycyjnego. Authentic Jazz tańczą zarówno Panowie jak i Panie.

Charleston Solo zaś to określenie konkretnego kroku a zarazem tańca, który większość z nas kojarzy z jedną konkretną piosenką. Określenie solo podkreśla tutaj charakter tańca i pomaga tym, których mogłaby zmylić nazwa Authentic Jazz.

Grupa początkująca Authentic Jazz / Charleston Solo

CH 0

Termin: środy poczynając od 7go października
Czas: 19:00
Miejsce: OKO Sala Taneczna, Grójecka 75

Zapisy

Zapraszamy do nauki tych wspaniałych tańców lat 20stych. Zapisy do grup odbywają się poprzez formularz znajdujący się na stronie zapisy.

Prev post Warszawa Jest Trendy warsztaty lindy hop

Nigdy nie jest za późno aby nauczyć się tańczyć. A szczególnie gdy chodzi o taniec…