ShimSham - warszawski swing | Szkoła tańca

Ze względu na zagrożenie epidemiologiczne zajęcia drugiego trymestry zostały odwołane od dnia 12.03 do 31.03 Jednocześnie zachęcamy do rejestracji na zajęcia w III trymestrze, który wystartuje 14.04.2020. Więcej szczegółów w naszym grafiku.
ZAPISZ SIE!

Grafik

Zajęcia na Ochocie

Zajęcia na Pradze

Lokalizacje

Nasze zajęcia odbywają się w:

  1. Ośrodek Kultury Ochoty, Pawilon – ul. Grójecka 77,
  2. Ośrodek Kultury Ochoty, ul. Radomska 13/21, wejście C
  3. Praga – Kowelska 1, LXXVI LO im. Marsz. Józefa Piłsudskiego, Sala gimnastyczna na półpiętrze
  4. Dom Kultury Rakowiec, ul. Wiślicka 8

Zajęcia

W szkole ShimSham grupy oznaczane są nazwami tańców oraz cyframi. I tak:

  • Lindy Hop
  • Solo Authentic Jazz 
  • Balboa
  • Rock’n’Roll to zajęcia Rock’n’Rolla lat 50
  • Zajęcia tematyczne (Moves Creativity, Around the Charleston, Slow down your Lindy, Turns & Spins)

Z kolei cyfry od 1 do 5, które znajdziecie przy skrótach literowych oznaczają poziom danej grupy – podobnie jak klasy w szkole – im wyższa cyfra, tym wyższy poziom. Z uwagi na fakt, że grup na danym poziomie bywa więcej niż jedna dodajemy do nich litery „A, B, C” itd., które (ponownie idąc tropem szkolnym) służą jedynie ich rozróżnieniu pod względem dnia, godziny a później i składu osobowego.

Na przykład: grupy Lindy Hop 1A i Lindy Hop 1C to grupy na poziomie początkującym, przeznaczone dla osób zaczynających naukę, realizujące ten sam program; różnią się jedynie umiejscowieniem w grafiku i składem instruktorskim.

Opis poziomów dla niepewnych swojej decyzji

Grupy na poziomie „1” są grupami dla osób początkujących, które dopiero rozpoczynają przygodę z danym tańcem. Jeżeli nigdy wcześniej nic nie tańczyłaś/eś – to grupa dla Ciebie! Jeżeli tańczyłaś/eś wcześniej „coś” spoza kręgu tańców swingowych – to grupa dla Ciebie! Jeżeli wcześniej tańczyłaś/eś „jakieś tańce swingowe”, ale nie ten konkretnie – to grupa dla Ciebie!

Grupy na poziomie „2” są grupami przeznaczonymi dla osób, które uczestniczyły w zajęciach na poziomie „1” w poprzednim sezonie. W praktyce oznacza to około 9 – 10 miesięcy czynnego udziału w kursie na poziomie podstawowym. Od uczestników zajęć LH2 oczekiwana jest znajomość rytmik “groove walk”, “step” i “triple step”, bazowych przejść 6-countowych i 8-countowych oraz schematu swingout’u.

Grupy na poziomie „3 są przeznaczone dla osób, które opanowały materiał prezentowany na zajęciach na poziomie „2”. W praktyce oznacza to swobodne posługiwanie się wszystkimi podstawowymi rytmikami (groove walk, step, triple step), umiejętność tańca do zróżnicowanego tempa (zarówno 100 – 110 bpm, jak i 180 – 200 bpm; w rytmie), znajomość i swobodę w wykonywaniu podstawowych wariacji swing-outowych oraz przejść charlestonowych, umiejętne wykorzystywanie kicków. Od uczestników zajęć, poza powyższym, wymagana jest znajomość choreografii “Shim Sham routine” – jej samodzielne tańczenie.
O przyjęciu do grupy na tym poziomie decydują instruktorzy na drodze “audition”.

Grupy na poziomie „4 są przeznaczone dla osób, które opanowały materiał realizowany na niższych poziomach i swobodnie się nim posługują. Uczestnicy tych zajęć, to osoby, które tańczą Lindy Hop minimum 3 – 4 lata, poza zajęciami regularnymi biorą czynny udział w warsztatach i potańcówkach. Taniec w tempie 200 – 220 bpm nie stanowi dla nich problemu, z łatwością adaptują się do tańca z różnymi partnerami. Zajęcia na tym poziomie to nie tylko nowe przejścia, wariacje rytmiczne czy ozdobniki. To również powrót do podstaw, odkrywanie nowych sposobów na zatańczenie już znanych elementów i doskonalenie technik komunikacji w parze.
Od uczestników zajęć, poza powyższym, wymagana jest znajomość choreografii “Shim Sham routine” – jej samodzielne tańczenie, a także podstawowych elementów authentic-jazzowych rodem z “Tranky Doo” czy “Big Apple”: fall of the log, aplle-jacks, opposites, rocks czy suzzy Q.
O przyjęciu do grupy na tym poziomie decydują instruktorzy na drodze “audition”.

Lindy Hop Lifelong Learning jest to grupa skierowana do pasjonatów tańca, osób dla których Lindy Hop stał się nieodłączną częścią ich życia, tancerzy gotowych na ciężką, nieraz żmudną pracę nad warsztatem.
Zajęcia w grupie LLL stanowią odpowiedź dla osób, które nie znajdują na obecnym rynku zajęć “dla siebie” – tańczą od wielu lat, biorą czynny udział w warsztatach i festiwalach Lindy Hopowych, uczą na scenie lokalnej, krajowej lub nawet międzynarodowej, startują w konkursach i nadal są spragnione wiedzy, ćwiczeń, treningów.
Grupa ta nie stanowi naturalnej kontynuacji dla zajęć na niższych poziomach i udział w niej jest zależny od rezultatu audition. Jej liczebność jest ograniczona, gdyż chcemy zapewnić wszystkim uczestnikom indywidualne podejście, a treść zajęć móc dopasowywać do ich aktualnych potrzeb. 

Balboa Lifelong Learning
Grupa skierowana dla osób, które znają Balboa i uczęszczały na zajęcia regularne przez minimum rok. Zajęcia są skonstruowane tak, by każdy z tancerzy znalazł w nich wiedzę na swoim poziomie niezależnie od tego, czy tańczy Balboa rok, czy 4 lata. Jest to grupa dla każdego, kto chce podnieść poziom swojego Balboa, poszerzyć zakres znanych przejść, pracować nad techniką, stylizacjami i jakością połączenia.

Solo Authentic JazzJeżeli interesuje Cię muzyka swingowa a nie masz partnera lub nie masz ochoty na taniec w parze, to jest to grupa dla Ciebie. Taniec solo do muzyki jazzowej jest podstawą ruchu w tańcach swingowych. Odjęcie aspektu socjalnego i połączenia z partnerem pomaga zapanować nad własnymi ruchami, ich płynnością i dokładnością. Solo wyzwala w tancerzach radość i pozwala skupić się na rytmice i muzykalności w tańcu.

Slow down your Lindy
Jest niedzielna impreza na festiwalu, godzina wczesnoporanna, wszyscy chcą tańczyć dalej jednak poziom energetyczny zdecydowanie wyklucza szybkie swingouty, Dj zwalnia tempo, chciałbyś/chciałabyś potańczyć ale nagle okazuje się że Twoje ciało po prostu nie potrafi zwolnić.Brzmi znajomo? Przybywamy na ratunek! Na tych zajęciach popracujemy nad Twoim balansem, poczuciem rytmu, rozluźnieniem i połączeniem w parze, gdy muzyka zwalnia. Będziemy tańczyć slow lindy, ale nie zabraknie wpływów z innych tańców: Bluesa czy Authentic Jazzu. Hasło przewodnie tych zajęć to: zwolnij, masz więcej czasu, niż Ci się wydaje 🙂poziom: LH3 w górę

Turns & Spins
Uczysz się swinga, ale niektóre elementy są poza Twoim zasięgiem? Zastanawiasz się, dlaczego zaawansowanym tancerzom wiele rzeczy przychodzi łatwiej? Zapraszamy na zupełnie nowy kurs, w trakcie którego będziemy pracować nad estetyką w tańcu. W trakcie tych zajęć skupimy się nad techniką obrotów. Wzmocnimy mięśnie odpowiedzialne za równowagę oraz kontrolę Twojego ruchu.Grupa przeznaczona dla każdego tancerza, bez względu na poziom zaawansowania. Zapisy przyjmujemy solo.

Moves Creativity
Elementy, nad którymi będziemy pracować z Alexey'em będą przeznaczone do tańca w parze, a ćwiczone podczas zajęć solo. Podczas tego kursu będziemy wychodzić poza schematy. Skupimy się na rytmikach, muzyce, kształcie własnego ruchu”. Dowiesz się jak poruszać się w różnych stylach - płynnym, dynamicznym, zabawnym, szalonym, eleganckim, delikatnym. Dzięki zrozumieniu muzyki nauczysz się przewidywać jej kolejne elementy i inspirować partnera na parkiecie. Będziemy też odkrywać różne sposoby poruszania własnego ciała i tworzenia kształtów, w których będziesz się dobrze czuć i wyglądać.

ODWOŁANE ZAJĘCIA, WARSZTATY I POTAŃCÓWKI

W związku z zamknięciem szkół, uczelni i instytucji kultury oraz zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia od 12.03.2020 ze smutkiem wstrzymujemy wszystkie zajęcia regularne i odwołujemy potańcówki i warsztaty, które mieliśmy w planie w marcu i na początku kwietnia. Planujemy powrócić z podwójną siłą w drugiej połowie kwietnia.

Już teraz zobacz nasz grafik na kolejny trymestr!