ShimSham

Lindy Hop

Lindy Hop to jeden z rodziny tańców swingowych, którego początki szacuje się na lata 20. i 30. XX wieku. Powstał w kręgach afroamerykańskich, w nowojorskim Harlemie i jest ściśle powiązany z Charlestonem, Jitterbug’iem, Balboa czy tzw. vintage Jazzem. Jego główną zaletą jest „socjalny” charakter, co oznacza, że Lindy Hop tańczony jest przede wszystkim na potańcówkach, nie zaś wyłącznie jako taniec turniejowy. Wykreowany przez ludzi spracowanych, a przy tym kochających jazz i muzykę swingową. Wykorzystuje naturalne ruchy ludzkiego ciała tak, by taniec nie był nadto wyczerpujący i wymagający niezwykłej sprawności, a jednocześnie dawał dużo zadowolenia i radości.

Początkowo zwany zwyczajnie „Hop” swoje ostateczne imię zyskał po wyczynie Ch. Lindbergh’a, który w 1927 roku pokonał samolotem Atlantyk bez międzylądowań. Wtedy to gazety wołały z nagłówów „Lindy hops the Atlantic!”, a tancerze dodali do „Hop” określenie „Lindy” i tak stworzyli pełną nazwę dla tańca rodzącego się na parkietach legendarnego Savoy Ballroom.

Z biegiem lat Lindy Hop rozwijał się, zyskując nowe, charakterystyczne elementy. W chwili obecnej „pozycją obowiązkową” jest krok podstawowy – swingout – oraz jego różne wariacje. Kolejnym typowym elementem są „aerials”, czyli elementy półakrobatyczne wykorzystywane przede wszystkim na potrzeby show oraz w czasie konkursów. Poza dopracowywaniem samego Lindy Hop, zaczęły powstawać także kolejne rodzaje tańców, które inspirowały się elementami właśnie tej techniki, jak np. Boogie Woogie, Rock and Roll czy turniejowy Jive. Jednak to Lindy ma w sobie magię z gaunku „retro”, prostotę i naturalność, którą uwielbiają ludzie i dzięki którym Lindy Hop jest tańcem dla KAŻDEGO.