ShimSham - warszawski swing | Szkoła tańca

Swing? Swing… Swing

Taniec swingowy to nie tylko jedna technika – to cała rodzina tańców, z których każdy nawiązuje do pierwszych dekad ubiegłego wieku.

Przenieś się wraz z nami w lata ’20, ’30 i ’40 tańcząc w stylu retro: Lindy Hop, Charleston, Solo Authentic Jazz i Balboa!

2 rodzaje zajęć

info
SAME KONKRETY

Zajęcia bazowe

Na tych zajęciach uczymy niezbędnych technik.

Każdy z 4 tańców podzielony jest na 3 poziomy (Fundamentals, Pro, Master). Każdy z nich składa się z 2–5 trzymiesięcznych kursów (trymestrów). Zajęcia w ramach jednego poziomu realizuj po kolei.

Zachęcamy do próbowania wszystkich 4 tańców.

WZBOGAĆ SWÓJ WARSZTAT

Zajęcia tematyczne

Dodatkowe zajęcia. W ciągu trymestru realizujemy 2–4 tematy. Sprawdzaj nasz grafik, żeby dowiedzieć się, co ciekawego przygotowaliśmy dla Ciebie w nowym trymestrze.

Na zajęcia tematyczne obowiązuje minimalny poziom (określony na podstawie zajęć bazowych).

info

Opisy zajęć

Celem tych zajęć jest wprowadzenie nowych osób w świat tańców swingowych.

Na zajęciach poznasz podstawowe kroki Lindy Hopa i Charlestona, które pozwolą Ci od razu na czynny udział w organizowanych potańcówkach.

Nauczysz się tu nie tylko bazowych przejść, ale także istotnych zasad zachowania na parkiecie - wszystko, by w komfortowy sposób móc bawić się z innymi członkami społeczności swingowej, bez względu na poziom zaawansowania.

Lindy Hop

1. Zajęcia przeznaczone, dla osób, które ukończyły kurs na poziomie INTRO.

Na zajęciach rozwiniesz swoje umiejętności w zakresie tańca Lindy Hop. Nauczysz się charakterystycznych elementów dla tego stylu, takich jak tuck turn, Frankie 6 czy swingout.

Dodatkowo poznasz najbardziej popularną wśród wszystkich tancerzy swingowych choreografię – Shim Shama.

2. Zajęcia na tym poziomie to naturalna kontynuacja zajęć Lindy Hop Fundamentals 1.

W ich trakcie poznasz nowe wariacje już opanowanych kroków (np. swingoutu), a także nowe przejścia taneczne.

Po ukończeniu tego trymestru będziesz w stanie swobodnie tańczyć do szybszej muzyki (ok. 160–180 bpm)..

Obejrzyj film

3. Kontynuacja zajęć Lindy Hop Fundamentals 2. Wskazane jest także wcześniejsze zaliczenie trymestru Charleston Fundamentals 1.

W trakcie zajęć zajmiemy się takimi przejściami jak sugar push i texas tommy oraz wariacjami rytmicznymi na już opanowanych elementach..

Dużo czasu poświęcimy elementom zabawy, takim jak konkursy JnJ (taniec z wylosowanym partnerem) oraz stealing (podbieranie partnera w trakcie tańca). Nauczysz się także zachowania w tzw. Jam circle.

1. Zajęcia na tym poziomie dostępne są dla wszystkich, którzy ukończyli zajęcia na poziomie Fundamentals z zakresu Lindy Hop i Charleston.

W trakcie zajęć przećwiczysz płynne przejścia pomiędzy Lindy Hopem a Charlestonem. Nauczysz się nowych kroków (camel walk, drags, rubber legs) i przejść (pop turns). Popracujesz także nad techniką połączenia w parze oraz nad elementami muzykalności.

2. Na tych zajęciach dużą wagę przyłożymy do muzykalności - pracując przy tym na różnych rodzajach połączenia (włączając tzw. Visual leading) oraz techniki obrotów.

Dodatkowo poznasz wiele wariacji na opanowanych wcześniej elementach, takich jak sugar push czy swingout.

Lindy Hop Team

Zajęcia skierowane do pasjonatów tańców swingowych. Jeżeli najchętniej tańczyłbyś 8 dni w tygodniu i lubisz choreografie w parach, to jest to miejsce dla Ciebie.

Na zajęciach będziesz miał okazję popracować nad swoją techniką oraz nauczyć się nowych a nieoczywistych połączeń znanych już elementów Lindy Hopa i Charlestona.

Na zajęcia na tym poziomie obowiązuje audition.

Charleston

1. Zajęcia przeznaczone dla osób, które ukończyły kurs na poziomie INTRO.

Na zajęciach rozwiniesz swoje umiejętności w zakresie podstaw Charlestona. Nauczysz się charakterystycznych elementów dla tego stylu, takich jak hand to hand, tandem i breakaway.

Dodatkowo poznasz bardzo popularną wśród tancerzy swingowych choreografię - Mama’s Stew.

2. Kontynuacja zajęć Charleston Fundamentals 1. Wskazane jest także wcześniejsze zaliczenie trymestru Lindy Hop Fundamentals 1.

W trakcie zajęć lepiej poznasz technikę takich kroków jak kick i kick step oraz nauczysz się takich elementów jak airplane czy sailor.

Część zajęć poświęcimy także na bardzo charakterystyczną wersję Charlestona z lat 20.

1. Zajęcia na tym poziomie dostępne są dla wszystkich, którzy ukończyli zajęcia na poziomie Fundamentals z zakresu Lindy Hop i Charleston.

W trakcie zajęć przećwiczysz płynne przejścia pomiędzy wcześniej poznanymi elementami Charlestona (hand to hand, airplane, tandem).

W taniec będziemy także wplatać elementy Authentic Jazzu, dlatego sugerujemy przejść wcześniej co najmniej trymestr Solo Authentic Jazz Fundamentals 1.

2. Kontynuacja zajęć Charleston PRO 1, w trakcie których popracujemy nad wariacjami poznanych wcześniej elementów.

W trakcie zajęć lepiej poznasz technikę takich kroków jak kick i kick step oraz nauczysz się takich elementów jak airplane czy sailor.

Czeka Cię dużo zabawy rytmem oraz sporo wskazówek, w jaki sposób wykorzystać ją w interpretacji muzyki. Spodziewaj się intensywnych zajęć do muzyki w duzym tempie (180bpm i szybciej).

Lindy Hop Team

Lindy Hop Team Zajęcia skierowane do pasjonatów tańców swingowych. Jeżeli najchętniej tańczyłbyś 8 dni w tygodniu i lubisz choreografie w parach, to jest to miejsce dla Ciebie.

Na zajęciach będziesz miał okazję popracować nad swoją techniką oraz nauczyć się nowych a nieoczywistych połączeń znanych już elementów Lindy Hopa i Charlestona.

Na zajęcia na tym poziomie obowiązuje audition.

Solo Authenthic Jazz

1. Ten kurs przeznaczony dla osób, które chcą zacząć swoją przygodę z tańcami swingowymi.

Poznamy na nim podstawowe "jazz stepy" m.in.: box step, boogie forward, boogie back, tackie annie, TOBA break. Pojawią się obroty i rotacje na podstawowych rytmach. Skupimy się również na pracy ramion, świadomością ciała, sylwetką i techniką ruchu.

2. Zajęcia przeznaczone dla osób, które ukończyły kurs na poziomie Solo Jazz Fundamentals 1.

W trakcie zajęć skupimy się nad rytmicznym urozmaiceniem Twojego tańca. Poznamy nowe „jazz stepy” takie jak half break, suzzie q, scissour kicks, shorty george czy eagle sidle.

Nauczymy się charlestona lat dwudziestych i trzydziestych oraz zgłębimy różnicze rytmiczne i stylistyczne między nimi. Nie zabraknie także podstaw muzykalności i improwizacji.

Zajęcia skierowane są do osób, które ukończyły kurs na poziomie Fundametals.

Podczas zajęć nauczymy się kilku wariacji kroku podstawowego charlestona (m.in jump charleston, flying charelston i squat charleston), tak aby na końcu łączyć elementy charlestona z innymi jazz stepami zwiększając tempo muzyki i bawić się rytmem!

Pojawią się elementy stepowania, obroty np. „lock turns” oraz slajdy. W trakcie kursu nacisk będziemy kłaść na muzykalność, umiejętność tworzenia własnych rytmów i wariacji, improwizajcę oraz taniec do szybkiego tempa.

Solo Authentic Jazz Team

Kurs ten skierowany jest do osób, które przeszły wszystkie wcześniejsze zajęcia z Solo Authentic Jazz i dalej im mało. Jeżeli najchętniej tańczyłbyś 8 dni w tygodniu, chcesz pracować nad swoim warsztatem tanecznym oraz nie boisz się wystepować, to jest to miejsce dla Ciebie.

Na zajęcia na tym poziomie obowiązuje audition.

Chorus Line

Kurs ten skierowany jest do osób, które przeszły wszystkie wcześniejsze zajęcia z Solo Authentic Jazz i dalej im mało. Na tych zajęciach będziemy uczyć się wielu klasycznych i autorskich choreografii. Grupa przeznaczona dla osób, które zdecydowanie chcą wystepować.

Balboa

Na tych zajęciach poznasz i utrwalisz podstawy Balboa. Przejdziemy przez wszystkie bazowe rytmiki, przejścia i połączenia. W tej grupie idealnie odnajdą się osoby, które jeszcze nie próbowały Balboa i ci, którzy mieli już kilka lekcji z podstaw. Kurs Balboa Fundamentals trwa 3 trymestry, po jego ukończeniu będziesz w stanie swobodnie poruszać się w tym tańcu.

Grupa skierowana dla osób, które znają Balboa i uczęszczały na zajęcia regularne przez minimum rok. Zajęcia są skonstruowane tak, by każdy z tancerzy znalazł w nich wiedzę na swoim poziomie niezależnie od tego, czy tańczy Balboa rok, czy 4 lata. Jest to grupa dla każdego, kto chce podnieść poziom swojego Balboa, poszerzyć zakres znanych przejść, pracować nad techniką, stylizacjami i jakością połączenia.

Zajęcia tematyczne

Podczas zajęć Balboa Solo będziemy pracować nad koordynacją, precyzją, szybkością i swobodą ruchu. Pobawimy się też footworkami na podstawowych rytmikach. Poruszymy wiele tematów, na które często brakuje czasu podczas zajęć w parze. Wypracujemy pamięć mięśniową żeby wracając do tańca socjalnego “mieć jakość” w nogach (i w ciele!).

Kurs Balboa Solo jest skierowany do osób, które znają podstawowe rytmiki Balboa - m.in. uphold basic, out & in, lollies, crab walks, jednak zajęcia też będą dla Ciebie wyzwaniem jeśli tańczysz Balboa od dłuższego czasu.

Znana struktura, melodia która wpada w ucho i nie może wyjść a do tego solidna warstwa improwizacji - przed państwem: standardy jazzowe, które wszyscy znamy i kochamy!

Lindy Hop jako taniec wywodzi się z muzyki jazzowej, która wciąż jest dla nas niewyczerpalnym źródłem inspiracji. Dlatego na tym kursie skupimy się właśnie na niej! Będziemy pracować nad utworami, które dzięki swojej popularności stały się standardami. Na ich podstawie stworzymy nowe wariacje oraz dopasujemy do nich elementy które już znacie.

Pogadamy o przepływie energii w piosence oraz o rytmicznych riffach. Jednym słowem: postaramy się zbliżyć nasz taniec do muzyki jeszcze bardziej :)

Wymagany poziom - INTRO

Na tych zajęciach zajmiemy się głównie... grawitacją Będziemy z nią walczyć próbując wzbić się w powietrze wykonując proste aerialse, oraz korzystać z niej spadając w dół przy dipach.

Nauczymy się elementów, które zdecydowanie wzbudzą uznanie publiczności i pomogą Ci zabłysnąć w jamie na następnym festiwalu. Dla osób, którym znudziło się już stąpanie po ziemi na dwóch nogach i potrzebują urozmaicenia oraz lubią dreszczyk adrenaliny :)

Wymagany poziom – Lindy Hop Fundamentals 2

Kurs rozpoczniemy od najbardziej znanej choreografii Balboa, czyli The Balifornia Routine. Zawiera ona kultowe przejścia takie jak Hal’s roll, czy Maxie’s stop, którym poświęcimy czas podczas zajęć. Kiedy będziemy czuć się z nimi swobodnie w różnych tempach przejdziemy do sekwencji ułożonych przez naszych instruktorów zawierających jeszcze więcej nowych przejść i kroków Balboa. Nauka przez choreografię pomaga szlifować technikę i płynność tańca, będziemy też zwracać uwagę na kierunki i pracę rąk. Pod koniec kursu na chętnych czeka niespodzianka!

Zajęcia będą prowadzone w języku angielskim.

Wymagany poziom: znajomość podstawowych przejść Balboa - m.in. toss out, lollies, come around.

Niektórzy mówią, że najtrudniejsza rzecz w tańcu to na chwilę przestać tańczyć - i tym właśnie zajmiemy się na tych zajęciach. Zatrzymania, pauzy, breaki - te elementy nie będą Ci już obce. Poznamy różne sposoby na uzyskanie i wykorzystanie efektu zatrzymania w tańcu, ulepszymy równowagę oraz świadomość ciała. Popracujemy także nad muzykalnością - poprzez zatrzymania podkreślimy rytmiczne riffy oraz akcenty.

Podaruj sobie chwilę wytchnienia w tańcu i dowiedz się jak wykorzystać w nim ciszę jako jeden z dźwięków - osiągnąć więcej robiąc mniej.

Level: Po lindy fundamentals 1 (od LHF 2 and higher)

Na tych zajęciach będziemy uczyć się od najlepszych - Frankie Manning, Norma Miller, Leon James, Al Minns, Willa Mae Ricker oraz wielu innych wybitnych tancerzy - to ich ruchy będziemy podpatrywać i próbować naśladować. Wspólnie obejrzymy stare clipy i rozkminimy elementy, które są w nich tańczone, próbując wykonać je chociaż w małym stopniu tak dobrze jak oryginalni mistrzowie. Pochylimy się nad takimi filmikami jak After Seben, Killer Diller, Day at the Races, Hot Chocolate, Hellzapoppin czy Spirit Moves, słowem: nad lekturami obowiązkowymi każdego Lindy Hoppera. Zajęcia dla osób, które chcą dodać swojemu tańcu więcej autentycznej energii, są gotowe się zmęczyć i nie boją się wyzwań.

Poziom: zaawansowani tancerze po wszystkich undamentalsach

Na tym kursie skupimy się na zabawie rytmem. Naszym punktem wyjścia będzie … słuchanie i rozumienie muzyki swingowej! Nauka procesu wydobywania z niej rytmów (inspiracji) lub stawania się dodatkowym instrumentem. Co to jest swing feel? co w muzyce jazzowej sprawia, że wszyscy rwą się do tańca? Na te i więcej pytań spróbujemy sobie odpowiedzieć, a teorię muzyki wprowadzimy w praktykę! Sprawimy, że nasze stopy będą się poruszać na różne sposoby i zobaczymy, jak całe ciało reaguje na te zmiany. Będziemy pracować nie tylko nad wariacjami znanych wam kroków, ale także nad dynamiką ruchu i kontrolą ciała.

Kurs skierowany do wszystkich, którzy chcą doskonalić swój “warsztat” taneczny. Na zajęciach będzie pracować głównie nad równowagą i koordynacją ruchową.

Chcesz nauczyć się kręcić obroty na jednej nodze czy poprawić swoją równowagę przy zwykłym pop turnie? Jeżeli tak, to te zajęcia są zdecydowanie dla Ciebie! Polecamy je wszystkim, bez względu na poziom zaawansowania.

Moves Creativity – nowa grupa na poziomie open, czyli otwartym dla każdego, kto tańczy Lindy Hop!

Elementy, nad którymi będziemy pracować z Alexey'em będą przeznaczone do tańca w parze, a ćwiczone podczas zajęć solo. Podczas tego kursu będziemy wychodzić poza schematy. Skupimy się na rytmikach, muzyce, kształcie własnego ruchu.

Dowiesz się jak poruszać się w różnych stylach - płynnym, dynamicznym, zabawnym, szalonym, eleganckim, delikatnym. Dzięki zrozumieniu muzyki nauczysz się przewidywać jej kolejne elementy i inspirować partnera na parkiecie. Będziemy też odkrywać różne sposoby poruszania własnego ciała i tworzenia kształtów, w których będziesz się dobrze czuć i wyglądać.

Dla tancerzy znających podstawowe przejścia LH (6- i 8-countowe); od LH Fundamentals 2 wzwyż.

Jest niedzielna impreza na festiwalu, godzina wczesnoporanna, wszyscy chcą tańczyć dalej jednak poziom energetyczny zdecydowanie wyklucza szybkie swingouty, Dj zwalnia tempo, chciałbyś/chciałabyś potańczyć ale nagle okazuje się że Twoje ciało po prostu nie potrafi zwolnić.

Brzmi znajomo? Przybywamy na ratunek! Na tych zajęciach popracujemy nad Twoim balansem, poczuciem rytmu, rozluźnieniem i połączeniem w parze, gdy muzyka zwalnia. Będziemy tańczyć slow lindy, ale nie zabraknie wpływów z innych tańców: Bluesa czy Authentic Jazzu.

Hasło przewodnie tych zajęć to: zwolnij, masz więcej czasu, niż Ci się wydaje :)

Dla tancerzy z minimum 2-letnim doświadczeniem; LH Fundamentals 3 / Ch Fundamentals 2 wzwyż.

Znasz już wiele przejść i kombinacji, ale pragniesz wynieść je na wyższy poziom, by stały się bardziej ekscytujące, nawet gdy rośnie tempo tańca? Na tych zajęciach będziemy łączyć Charleston’a i z Lindy Hopowymi elementami, by jeszcze lepiej oddawać charakter towarzyszącej nam muzyki. Popracujemy nad zmianą dynamiki i charakteru ruchu. Stworzymy wariacje i połączenia zaskakujące pomysłowością i wnoszące nową jakość do Twojego tańca.

Poziom „OPEN” – dla tancerzy na każdym poziomie zaawansowania.

Na tych zajęciach skupimy się nie tylko na nauce nowych ruchów i ciekawych choreografii, ale przede wszystkim na towarzyszącej im energii i uzyskaniu „swingującego” czucia. Celem tych zajęć jest ugruntowanie w ciele tzw. „groove” stanowiącego bazę dla elementów i kroków jakie przyjdzie Ci zatańczyć. Dzięki temu treningowi dalsza nauka tańca solo stanie się dla Ciebie łatwiejsza, zyskasz też umiejętność spojrzenia na dany materiał z innej perspektywy i wyciągania z innych zajęć większego zasobu umiejętności.

Zapraszamy wszystkich niezależnie od poziomu zaawansowania – początkującym zapewnimy doskonałe warunki do rozpoczęcia przygody z tańcem solo, zaawansowani zaś zyskają możliwość powrotu do podstawowych umiejętności i wyniesienia „otańczonych” już elementów na wyższy poziom.

Have you ever seen a Jam Circle or a competition when dancers get crazy? That’s called Swing Out! We will take a closer look at the phenomenon of one of the main steps in the Lindy Hop. It will be a real laboratory.

Everything you need to know about technique, different styles and the origins of this step as well footwork variations and musicality tips. We will dance to both fast and slow tempo to gain stamina and be able to relax within the dance.

Let’s swing it OUT!

Przykładowe ścieżki rozwoju

Instruktorzy

Aby dowiedzieć się czegoś więcej o instruktorach - kliknij w zdjęcie